najczęstsze błędy w pozycjonowaniu stron internetowych
5/5 - (2 votes)

SEO to dynamiczna dziedzina, w której nowości pojawiają się niemal każdego dnia. Zmiany algorytmów są tak częste, że czasem aż trudno nadążyć nad wprowadzaniem zmian i dostosowywaniem nowych detali strony do kolejnych wytycznych podanych przez Google.

Niestety, wprowadzanie innowacyjnych zmian, kiedy nie mamy zoptymalizowanych podstawowych elementów strony może pogrzebać nasze ambicje na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

Poniżej opisaliśmy TOP 7 najczęściej popełnianych błędów przy pozycjonowaniu. Ranking oparliśmy o własne doświadczenie w optymalizacji witryn naszych Klientów. Na pewno zdarzyło Ci się, któryś z nich popełnić, dlatego podaliśmy konkretne rozwiązania i sposoby na ich poprawę! Sprawdź koniecznie, aby wreszcie zwiększyć widoczność Twojej strony!

Thin content — czyli treści niskej jakości

Thin content to dość popularny problem dotyczący zawartości internetowych witryn. Dotyczy on treści, które charakteryzują się niską jakością.

Najczęściej są to nic niewnoszące krótkie teksty, zawierające liczne błędy merytoryczne i składniowe. Problem dotyczy także zduplikowanych lub wygenerowanych automatycznie tekstów.

Tego rodzaju zawartość przede wszystkim nie służy odbiorcom, nie daje im żadnej wartości. Co więcej, wpływa negatywnie na pozycjonowanie strony, ponieważ algorytmy Google coraz bardziej skupiają się na jakości i użyteczności treści dla użytkowników.

Topical Authority i jakość tekstów

Pisząc o wartości, jaką treści niosą dla strony, nie można zapomnieć o Topical Authority, czyli czynniku rankingowym określającym wiarygodność witryny. Im więcej jakościowych publikacji w temacie dotyczącym naszej branży, tym większa szansa na wysokie pozycje.

Pozycję eksperta w branży możemy budować w strefie on-site i off-site. Ta pierwsza dotyczy właśnie treści umieszczanych na naszej stronie. Teksty muszą być wyczerpujące, pisane przyswajalnym, choć eksperckim językiem, koniecznie poprawne stylistycznie, gramatycznie, językowo.

Każdy artykuł powinien odpowiadać na konkretne zapytanie użytkownika w pełnym wymiarze (tak, aby nie musiał on wychodzić ze strony i szukać kolejnych informacji na innych witrynach).

Jak budować wizerunek eksperta?

Google jasno deklaruje, że jakość treści i satysfakcja użytkowników jest najważniejsza, dlatego należy przyłożyć szczególną uwagę właśnie do tego elementu.

Teksty powinny zainteresować odbiorcę, być logiczne, podzielone na akapity z pogrubionymi najważniejszymi zdaniami oraz zawierać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące danego tematu.

Należy też pamiętać o unikalności treści i nieduplikowaniu ich nigdzie indziej w przestrzeni internetowej (czy to na naszej domenie, czy na innych stronach). Ekspercka aura na pewno będzie miała wpływ na pozycje i ogólną widoczność strony.

Koncepcja E-E-A-T

Poruszając temat budowania pozycji eksperta, nie można nie wspomnieć o koncepcji E-E-A-T, czyli modelu algorytmu Google stosowanego do oceny jakości treści. Jako ciekawostkę dodamy, że aktualna konstrukcja tego algorytmu ewoluowała z wcześniej funkcjonującego modelu E-A-T. Co jednak oznacza ten skrót?

01.

(E)xperience — doświadczenie

To jest właśnie nowy element, który podkreśla znaczenie doświadczenia twórcy treści w danym temacie. Google podkreśla, że twórcy treści powinni mieć praktyczne doświadczenie i ekspercką wiedzę na tematy, o których piszą.

02.

(E)xpertise — ekspertyza

Dotyczy głębokiej wiedzy twórcy w określonej dziedzinie. To oznacza, że treści powinny być tworzone przez osoby posiadające fachową wiedzę w danej tematyce.

03.

(A)uthoritativeness — autorytatywność

Odnosi się do reputacji twórcy treści oraz samej strony internetowej. Strony i autorzy uważani za autorytety w swoich dziedzinach są bardziej cenieni przez algorytmy wyszukiwania.

04.

(T)rustworthiness — zaufanie

Zaufanie dotyczy wiarygodności i rzetelności zarówno treści, jak i twórcy. Zawiera w sobie elementy takie jak dokładność informacji oraz transparentność źródeł.

Nieuzupełnione podstawowe elementy optymalizacji on-site

Jeśli zależy nam na zdobyciu wysokiej widoczności, każdą podstronę należy zoptymalizować pod konkretne frazy kluczowe.
Najważniejszymi elementami, w których powinniśmy umieścić główną frazę kluczową są:
Meta tytuł i meta opis to tagi umieszczone w kodzie strony, które mają za zadanie wskazać użytkownikowi w kilku prostych słowach, co znajdzie na danej witrynie. To również informacja dla botów, o czym jest treść strony.
Nagłówek H1 z kolei to najważniejszy, tytułowy nagłówek, który znajduje się na samej górze strony. Tutaj również należy umieścić odpowiednie słowo kluczowe.

Jak zoptymalizować podstawowe elementy?

Każdy z omówionych elementów powinien zawierać frazę kluczową. Meta opis warto uzupełnić dodatkowo o CTA (np. Sprawdź! Zobacz! Kup!) oraz emotikony, które pozwolą wyróżnić się w SERPach. Dobrze, aby meta tytuł zawierał wzmiankę o marce.

Staraj się, aby:
Tutaj warto wspomnieć, że wiele popularnych CMS ma już dodatkowe pole (lub wtyczki) do uzupełnienia tych elementów. Niektóre nawet wskazują ich jakość i dodają podpowiedzi, co warto poprawić.

Co to jest CTA (Call To Action)

CTA, czyli wezwanie do działania, to jeden z najważniejszych elementów w marketingu cyfrowym, który ma na celu zachęcić użytkownika do podjęcia konkretnego działania (akcji), takiego jak np. zapisanie się do newslettera, zakup produktu czy odwiedzenie konkretnej strony. Efektywne CTA jest jasne, bezpośrednie i motywujące.

Przykłady CTA:

Pomijanie UX

Chociaż w artykule skupiamy się na błędach w SEO, to nie można pominąć wzmianki o UX (User Experience)

Pozycjonowanie to nic innego, jak optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarki, a ta ma jasno określone zasady, co do rangi elementów mających wpływ na pozytywne odczucia użytkownika w trakcie przeglądania strony.
Do takich elementów zaliczamy m.in.:

Zobacz!

Jak wdrażać UX?

UX jest bardzo szeroką dziedziną, która skupia się na poprawie doświadczeń użytkowników.

User Experience w dużej części polega na testowaniu i analizowaniu wyników. Staraj się więc analizować stronę pod kątem odczuć użytkownika, który się na niej porusza. Pamiętaj, że najważniejsza jest prostota i “prowadzenie go” przez cały proces zakupowy. Im więcej problemów użytkownik napotka na Twojej stronie, tym szybciej ją opuści i nigdy nie wróci.

Wdrażanie UX wymaga maksymalnego skupienia się na doświadczeniach użytkowników podczas korzystania ze strony internetowej. Istotne jest tutaj testowanie i analiza wyników, dzięki którym łatwiej będzie zrozumieć, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z witryną i jakie odczucia towarzyszą im podczas nawigacji.

Ważna jest również zasada minimalizowania liczby kliknięć potrzebnych do dokonania konwersji. Skracanie ścieżki użytkownika do minimum nie tylko ułatwia proces zakupowy, ale także zwiększa prawdopodobieństwo finalizacji transakcji.

Prostota i intuicyjność nawigacji, jasne wezwania do działania (CTA) oraz optymalizacja procesu zakupowego są podstawowymi elementami praktycznego UX.
W celu efektywnego analizowania zachowań użytkowników i ich doświadczeń na stronie można wykorzystać popularne narzędzia np. Hotjar lub Microsoft Clarity, które pokazują, w jaki sposób użytkownicy poruszają się po witrynie. Narzędzia te pomagają wydorębnić elementy na stronie, które wymagają poprawy.

Zobacz!

Brak przyjaznych adresów URL

Adres URL jest prostym do optymalizacji elementem danej podstrony. O jego przejrzystość i zgodność z SEO warto jednak zadbać na samym początku (jeżeli będziemy mieli już zbudowaną widoczność na jakieś pozycje, to zmiany w adresie URL będą mogły skutkować spadkami, jeśli nie wdrożymy odpowiednich przekierowań 301).

Przyjazne adresy URL są proste, krótkie i zawierają frazę kluczową. Mogą one poprawić ranking widoczności i pozycji, zwiększyć klikalność w wynikach wyszukiwania oraz poprawić ogólną jakość doświadczenia użytkownika (któremu łatwiej będzie np. kopiować, lub wpisywać adres URL). Prosty adres URL ułatwi też botom odczytanie frazy kluczowej oraz ogólnej informacji o tym, co znajduje się na stronie.

Jak wdrożyć przyjazne adresy URL?

W przypadku nieczytelnych, zawiłych adresów URL, pełnych parametrów i niezrozumiałych dla człowieka ciągów znaków najlepiej sprawdza się wdrożenie przekierowań 301 na krótsze i przyjazne adresy.

Brak responsywności strony

Responsywna strona to taka, której rozdzielczość automatycznie dopasowuje się do różnych sprzętów — w tym telefonów, laptopów, czy tabletów. Coraz więcej ruchu pochodzi z urządzeń mobilnych, dlatego warto zadbać, aby strona automatycznie dopasowywała się każdego ekranu.

Należy również pamiętać o tym, że dostosowanie strony do wersji mobilnej jest jednym z głównych czynników rankingowych. Już od kilku lat Google kieruje się strategią Mobile First Index, która zakłada, że pierwszeństwo w indeksowaniu oraz w wysokich pozycjach mają witryny dostosowane do urządzeń mobilnych. Jest to więc niezwykle ważny element!

Do najpopularniejszych błędów w zakresie responsywności zaliczamy m.in.:

Co możesz z tym zrobić?

Informację o problemach z dostosowaniem strony do urządzeń mobilnych znajdziesz w Google Serach Console.

Możesz również wykorzystać do tego dedykowane narzędzie od Google — Test Optymalizacji Mobilnej.

Wolne ładowanie się strony

Prędkość ładowania strony to jeden z kluczowych elementów, który wpływa na zadowolenie (lub przeciwnie) użytkownika podczas przeglądania internetu. To również jeden z ważniejszych czynników mających wpływ na pozycjonowanie i UX. Google przykłada bardzo dużą wagę do szybkości ładowania się witryny, a strony, które ładują się wolno, nie mają szans na wysokie pozycje.
Na prędkość ładowania się witryny może mieć wpływ wiele czynników, m.in.:
Każdy z tych elementów wymaga innych działań, dlatego ważne jest stałe monitorowanie jakości, szybkości i wydajności strony.

Gdzie szukać informacji o problemie i zaleceń optymalizacyjnych?

Jest to tak ważny czynnik, że Google przygotowało autorskie narzędziePageSpeed Insight, w którym możesz zbadać swoją witrynę pod kątem najważniejszych elementów mających wpływ na jej wydajność.

Dodatkowo, po przeanalizowaniu strony, otrzymasz raport z zaleceniami optymalizacyjnymi oraz wskazówkami, jak te zmiany wdrożyć.

Strona posiada atrybut noindex

“Noindex” informuje o tym, że dana strona internetowa ma ustawiony atrybut, który instruuje boty, by nie indeksowały jej zawartości. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli strona jest dostępna online, nie zostanie ona uwzględniona w wynikach wyszukiwania.

Oczywiście w niektórych sytuacjach nałożenie takiego atrybutu na stronę jest celowe i wskazane, ale może się zdarzyć, że dany adres URL ma problemy z indeksacją właśnie przez “noindex” (i na nic zda się wtedy optymalizacja tej podstrony).

Jak temu zaradzić?

To, czy na adres URL została nałożona taka dyrektywa, sprawdzisz w kodzie, narzędziach do crawlowania, albo w Google Serach Console.

Tutaj jednak warto zaznaczyć, że wszystkie nakładane na URL atrybuty są tylko wskazówką dla bota, z której może, ale nie musi (!) skorzystać.
Natomiast, jeśli odkryjesz, że Twoja strona internetowa nie jest indeksowana przez wyszukiwarki, powinieneś zwrócić się o pomoc do osoby, która tworzyła witrynę. Profesjonalista z pewnością będzie miał odpowiednią wiedzę i narzędzia, aby szybko zidentyfikować i rozwiązać problem.
Jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności techniczne, możesz spróbować samodzielnie zmienić ustawienia indeksowania w kodzie swojej strony internetowej. Jest to jednak zadanie wymagające pewnej dozy wiedzy na temat HTML i SEO, więc jeśli nie jesteś pewien, co robisz, lepiej powierzyć to zadanie specjaliście.
Proces ten może być znacznie prostszy, w przypadku korzystania z systemu zarządzania treścią. Wiele CMS oferuje opcje związane z SEO w łatwo dostępnych ustawieniach.

Wskazówka

Pamiętaj, że zmiany w ustawieniach indeksowania mogą wymagać czasu, aby zostały zauważone przez wyszukiwarki. Dlatego po dokonaniu tych zmian warto regularnie sprawdzać status indeksowania Twojej strony w Google Search Console, aby upewnić się, że zmiany zostały skutecznie zastosowane.

SXO Marketing, bo SEO to już za mało

Jak widzisz, SEO to nie jest już tylko kwestia odpowiednich słów kluczowych, ale również optymalizacja wielu elementów, w tym tych, z pogranicza UX. I tutaj w grę wchodzi holistyczny marketing SXO, który skupia się na zwiększaniu ruchu organicznego poprzez dostarczenie najlepszych możliwych doświadczeń dla użytkowników.

Dlaczego SXO zyskuje na znaczeniu? Przede wszystkim dlatego, że samo SEO nie jest ściśle ukierunkowane na zwiększanie konwersji ze sprzedaży, a jedynie skupia się na dostosowaniu strony pod wytyczne Google.
Kiedy użytkownik zacznie już przeglądać stronę, potrzebuje jasnych komunikatów, wysokiej jakości treści, przejrzystej nawigacji, aby na witrynie pozostać. Można więc zauważyć zależność pomiędzy SEO i UX, które połączone razem dają najlepsze rezultaty.
Poza tym samo Google przykłada bardzo dużą wagę do odczuć użytkownika. Prędkość ładowania strony, responsywność, czy przejrzyste treści — to tylko niektóre z elementów, z zakresu UX, które są punktowane przez boty wysokimi pozycjami.

Podsumowanie

Wymienione elementy to oczywiście tylko kropla w morzu całego pozycjonowania. Specjaliści SXO na co dzień mierzą się w różnymi wyzwaniami, jakie stawiają przed nimi witryny klientów.
Działania optymalizacyjne skupiają się na contencie, link buildingu i optymalizacji technicznej, dlatego wiedza i doświadczenie w tym zakresie jest kluczowa do zwiększania widoczności strony i osiągania wysokich pozycji. Budowanie autorytetu eksperta, wysokiej jakości content, uzupełnione meta dane, responsywność, czy szybkie ładowanie się witryny to dopiero początek.
Zachęcamy Cię jednak do jak najszybszego wdrożenia tych optymalizacji. Jeżeli potrzebujesz pomocy w pozycjonowaniu i budowaniu widoczności Twojej domeny, zachęcamy do kontaktu.

Sprawdź naszą ofertę pozycjonowania stron!

kampania invette
marketing kraków
automatyzacja napędzająca ecommerce AutomatyzacjeE-commerce

Czy Twój e-commerce działa tak sprawnie, jak powinien?

Pomyśl, ile czasu marnujesz na zadania, które mógłby wykonać system. Ręczne wykonywanie powtarzalnych zadań nie tylko pożera Twój cenny czas, ale też zwiększa ryzyko pomyłek. ...
CZYTAJ DALEJ
Jak dobrze segmentować klientów AutomatyzacjeE-commerce

Jak dobrze segmentować klientów, by Marketing Automation przynosił efekty?

Ponad 70% firm e-commerce o przychodach do 10 mln rocznie traci potencjalne zyski z powodu nieefektywnej segmentacji w strategii Marketing Automation. To narzędzie ma znaczący ...
CZYTAJ DALEJ
najskuteczniejsze sposoby skalowani budżetu reklamowego E-commercePPC/Reklamy

Jak efektywnie zwiększać budżet reklamowy, by maksymalizować zyski?

Czy zdarzyło Ci się zwiększyć budżet reklamowy, licząc na wyższe zyski, ale zamiast tego zobaczyłeś spadek efektywności? Nie jesteś sam! Wiele firm boryka się z ...
CZYTAJ DALEJ