SEO to dynamiczna dziedzina, w której nowości pojawiają się niemal każdego dnia. Zmiany algorytmów są tak częste, że czasem aż trudno nadążyć nad wprowadzaniem zmian i dostosowywaniem nowych detali strony do kolejnych wytycznych podanych przez Google.
Niestety, wprowadzanie innowacyjnych zmian, kiedy nie mamy zoptymalizowanych podstawowych elementów strony może pogrzebać nasze ambicje na wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.
Poniżej opisaliśmy TOP 7 najczęściej popełnianych błędów przy pozycjonowaniu. Ranking oparliśmy o własne doświadczenie w optymalizacji witryn naszych Klientów. Na pewno zdarzyło Ci się, któryś z nich popełnić, dlatego podaliśmy konkretne rozwiązania i sposoby na ich poprawę! Sprawdź koniecznie, aby wreszcie zwiększyć widoczność Twojej strony!
- Thin content — czyli treści niskiej jakości
- Topical Authority i jakość tekstów
- Jak budować wizerunek eksperta?
- Koncepcja E-E-A-T
- Nieuzupełnione podstawowe elementy optymalizacji on-site
- Jak zoptymalizować podstawowe elementy?
- Co to jest CTA (Call To Action) – przykłady
- Pomijanie UX
- Jak wdrażać UX?
- Brak przyjaznych adresów URL
- Jak wdrożyć przyjazne adresy URL?
- Brak responsywności strony
- Co możesz zrobić z brakiem responsywności?
- Wolne ładowanie się strony
- Gdzie szukać informacji o problemie i zaleceń optymalizacyjnych?
- Strona posiada atrybut noindex
- Jak temu zaradzić?
- SXO Marketing, bo SEO to już za mało
- Podsumowanie
Thin content — czyli treści niskej jakości
Thin content to dość popularny problem dotyczący zawartości internetowych witryn. Dotyczy on treści, które charakteryzują się niską jakością.
Najczęściej są to nic niewnoszące krótkie teksty, zawierające liczne błędy merytoryczne i składniowe. Problem dotyczy także zduplikowanych lub wygenerowanych automatycznie tekstów.
Tego rodzaju zawartość przede wszystkim nie służy odbiorcom, nie daje im żadnej wartości. Co więcej, wpływa negatywnie na pozycjonowanie strony, ponieważ algorytmy Google coraz bardziej skupiają się na jakości i użyteczności treści dla użytkowników.
Topical Authority i jakość tekstów
Pisząc o wartości, jaką treści niosą dla strony, nie można zapomnieć o Topical Authority, czyli czynniku rankingowym określającym wiarygodność witryny. Im więcej jakościowych publikacji w temacie dotyczącym naszej branży, tym większa szansa na wysokie pozycje.
Pozycję eksperta w branży możemy budować w strefie on-site i off-site. Ta pierwsza dotyczy właśnie treści umieszczanych na naszej stronie. Teksty muszą być wyczerpujące, pisane przyswajalnym, choć eksperckim językiem, koniecznie poprawne stylistycznie, gramatycznie, językowo.
Każdy artykuł powinien odpowiadać na konkretne zapytanie użytkownika w pełnym wymiarze (tak, aby nie musiał on wychodzić ze strony i szukać kolejnych informacji na innych witrynach).
Jak budować wizerunek eksperta?
Google jasno deklaruje, że jakość treści i satysfakcja użytkowników jest najważniejsza, dlatego należy przyłożyć szczególną uwagę właśnie do tego elementu.
Teksty powinny zainteresować odbiorcę, być logiczne, podzielone na akapity z pogrubionymi najważniejszymi zdaniami oraz zawierać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące danego tematu.
Należy też pamiętać o unikalności treści i nieduplikowaniu ich nigdzie indziej w przestrzeni internetowej (czy to na naszej domenie, czy na innych stronach). Ekspercka aura na pewno będzie miała wpływ na pozycje i ogólną widoczność strony.
Koncepcja E-E-A-T
Poruszając temat budowania pozycji eksperta, nie można nie wspomnieć o koncepcji E-E-A-T, czyli modelu algorytmu Google stosowanego do oceny jakości treści. Jako ciekawostkę dodamy, że aktualna konstrukcja tego algorytmu ewoluowała z wcześniej funkcjonującego modelu E-A-T. Co jednak oznacza ten skrót?
01.
(E)xperience — doświadczenie
02.
(E)xpertise — ekspertyza
03.
(A)uthoritativeness — autorytatywność
04.
(T)rustworthiness — zaufanie
Nieuzupełnione podstawowe elementy optymalizacji on-site
- meta tytuł,
- meta opis,
- nagłówek H1.
Jak zoptymalizować podstawowe elementy?
Każdy z omówionych elementów powinien zawierać frazę kluczową. Meta opis warto uzupełnić dodatkowo o CTA (np. Sprawdź! Zobacz! Kup!) oraz emotikony, które pozwolą wyróżnić się w SERPach. Dobrze, aby meta tytuł zawierał wzmiankę o marce.
- Meta tytuł nie był dłuższy niż 600 px (ok. 60-70 zzs).
- Meta opis mieścił się w przedziale 140-160 zzs.
- Nagłówek H1 niósł wartość i był pisany zgodnie ze standardami tworzenia chwytliwych tytułów.
Co to jest CTA (Call To Action)
CTA, czyli wezwanie do działania, to jeden z najważniejszych elementów w marketingu cyfrowym, który ma na celu zachęcić użytkownika do podjęcia konkretnego działania (akcji), takiego jak np. zapisanie się do newslettera, zakup produktu czy odwiedzenie konkretnej strony. Efektywne CTA jest jasne, bezpośrednie i motywujące.
Przykłady CTA:
- Dla sklepu internetowego: "Kup teraz i skorzystaj ze zniżki!"
- Dla bloga: "Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najnowszych wpisów!"
- Dla usługi: "Zarezerwuj swoją bezpłatną konsultację już dziś!"
Pomijanie UX
Chociaż w artykule skupiamy się na błędach w SEO, to nie można pominąć wzmianki o UX (User Experience)
- czytelną nawigację,
- responsywność,
- prawidłowo wdrożone CTA,
- szybkość działania strony,
- prosty, intuicyjny design.
Zobacz!
Elementów UX, na które warto zwrócić uwagę na swojej witrynie, jest jeszcze mnóstwo. Zachęcamy do przesłuchania naszego podcastu o najczęstszych błędach UX na stronach i sklepach internetowych:
Jak wdrażać UX?
UX jest bardzo szeroką dziedziną, która skupia się na poprawie doświadczeń użytkowników.
User Experience w dużej części polega na testowaniu i analizowaniu wyników. Staraj się więc analizować stronę pod kątem odczuć użytkownika, który się na niej porusza. Pamiętaj, że najważniejsza jest prostota i “prowadzenie go” przez cały proces zakupowy. Im więcej problemów użytkownik napotka na Twojej stronie, tym szybciej ją opuści i nigdy nie wróci.
Wdrażanie UX wymaga maksymalnego skupienia się na doświadczeniach użytkowników podczas korzystania ze strony internetowej. Istotne jest tutaj testowanie i analiza wyników, dzięki którym łatwiej będzie zrozumieć, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z witryną i jakie odczucia towarzyszą im podczas nawigacji.
Ważna jest również zasada minimalizowania liczby kliknięć potrzebnych do dokonania konwersji. Skracanie ścieżki użytkownika do minimum nie tylko ułatwia proces zakupowy, ale także zwiększa prawdopodobieństwo finalizacji transakcji.
Zobacz!
A jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat wdrażania UX w Twojej firmie, to koniecznie sprawdź nasz artykuł w całości poświęcony temu obszarowi:
Brak przyjaznych adresów URL
Przyjazne adresy URL są proste, krótkie i zawierają frazę kluczową. Mogą one poprawić ranking widoczności i pozycji, zwiększyć klikalność w wynikach wyszukiwania oraz poprawić ogólną jakość doświadczenia użytkownika (któremu łatwiej będzie np. kopiować, lub wpisywać adres URL). Prosty adres URL ułatwi też botom odczytanie frazy kluczowej oraz ogólnej informacji o tym, co znajduje się na stronie.
Jak wdrożyć przyjazne adresy URL?
W przypadku nieczytelnych, zawiłych adresów URL, pełnych parametrów i niezrozumiałych dla człowieka ciągów znaków najlepiej sprawdza się wdrożenie przekierowań 301 na krótsze i przyjazne adresy.
Brak responsywności strony
Responsywna strona to taka, której rozdzielczość automatycznie dopasowuje się do różnych sprzętów — w tym telefonów, laptopów, czy tabletów. Coraz więcej ruchu pochodzi z urządzeń mobilnych, dlatego warto zadbać, aby strona automatycznie dopasowywała się każdego ekranu.
Należy również pamiętać o tym, że dostosowanie strony do wersji mobilnej jest jednym z głównych czynników rankingowych. Już od kilku lat Google kieruje się strategią Mobile First Index, która zakłada, że pierwszeństwo w indeksowaniu oraz w wysokich pozycjach mają witryny dostosowane do urządzeń mobilnych. Jest to więc niezwykle ważny element!
Do najpopularniejszych błędów w zakresie responsywności zaliczamy m.in.:
- “Długość szersza niż ekran”.
- “Mała czcionka utrudnia czytanie tekstu”.
- “Elementy klikalne zbyt blisko siebie”.
Co możesz z tym zrobić?
Możesz również wykorzystać do tego dedykowane narzędzie od Google — Test Optymalizacji Mobilnej.
Wolne ładowanie się strony
- jakość i lokalizacja serwera,
- wielkość grafik,
- format grafik,
- nadmierna ilość wtyczek,
- długość przechowywania pamięci podręcznej,
- zasoby wewnętrzne i zewnętrzne.
Gdzie szukać informacji o problemie i zaleceń optymalizacyjnych?
Jest to tak ważny czynnik, że Google przygotowało autorskie narzędzie – PageSpeed Insight, w którym możesz zbadać swoją witrynę pod kątem najważniejszych elementów mających wpływ na jej wydajność.
Strona posiada atrybut noindex
“Noindex” informuje o tym, że dana strona internetowa ma ustawiony atrybut, który instruuje boty, by nie indeksowały jej zawartości. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli strona jest dostępna online, nie zostanie ona uwzględniona w wynikach wyszukiwania.
Jak temu zaradzić?
To, czy na adres URL została nałożona taka dyrektywa, sprawdzisz w kodzie, narzędziach do crawlowania, albo w Google Serach Console.
Wskazówka
W CMS WordPress możesz odznaczyć opcję "Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie witryny" w ustawieniach czytelności. Ta zmiana pozwoli botom wyszukiwarek na zindeksowanie Twojej strony.
SXO Marketing, bo SEO to już za mało
Jak widzisz, SEO to nie jest już tylko kwestia odpowiednich słów kluczowych, ale również optymalizacja wielu elementów, w tym tych, z pogranicza UX. I tutaj w grę wchodzi holistyczny marketing SXO, który skupia się na zwiększaniu ruchu organicznego poprzez dostarczenie najlepszych możliwych doświadczeń dla użytkowników.
Podsumowanie
Sprawdź naszą ofertę pozycjonowania stron!